Your search results

Mida tähele panna elamispinda üürides?

Posted by uusmaakadriorg on oktoober 2, 2020
| 0

16. septembri ETV saade Pealtnägija käsitles teemat, kuidas mitmed välistudengid on
üürikorteri otsingul saanud petta ja jäänud ilma nii rahast kui ka korterist.
Kommentaari saatele andis ka Uus Maa Kadriorg juht ja kutseline maakler Margit Sild.
Seoses tõstatunud teemaga anname siinkohal soovitused, mida peaks üürikorterit otsides ja
üürilepingut sõlmides silmas pidama.

  • Käige enne otsustamist üüritava kinnisvaraga tutvumas ja uurige põhjalikult infot.

Lisaks korteri sobivusele on oluline on tähelepanu pöörata ka detailidele, nagu näiteks kõrvalkulude suurus (küsige kommunaalkulude infot kogu aasta lõikes, et oleks ülevaade nii suvistest kui ka talvistest kuludest).

Uurida tasub ka naabrite ja kortermaja kodukorra kohta (sh parkimiskorraldus jms).

  • Kui korter/maja sobib, küsige infot lepingu tingimuste kohta.

Kas tegu on tähtajalise või tähtajatu lepinguga? Viimasel juhul on mõlemal poolel õigus leping lõpetada 3-kuulise etteteatamistähtajaga. Ehkki levinuim praktika on ühe kuu üüri suurune tagatis, võimaldab seadus küsida ka kuni 3 kuu üüri suurust summat. Tagatisraha (deposiit) makstakse tagasi üürilepingu lõppemise järgselt.

Info tagatisraha suuruse ja maakleritasu kohta peab olema kirjas ka kuulutuses.

Enne lepingu allkirjastamist tutvuge lepinguga ja küsige julgelt, kui midagi jääb arusaamatuks.

NB! Veenduge, et üürilepingule kirjutab alla korteri omanik (või tema volitatud esindaja – sellisel juhul on vajalik volikirja esitamine).

Ärge tehke makseid kolmandatele isikutele ja ilma lepinguta!

Maakler/kinnisvarabüroo peab esitama oma teenustasu kohta ka arve.

  • Kinnisvara vastuvõtmine.

Koha peal vormistatakse üleandmise-vastuvõtmise akt. Sinna tuleb lisada mööbli ja asjade loetelu (võib teha ka fotod kinnisvara ja asjade seisukorrast), mõõdikute näidud (vesi, elekter, gaas), mitu võtit ja väravapulti üle anti. Fikseerida tuleb ka ruumide seisukord (näiteks kui seinad on määrdunud, pliidiplaadil mõra vms, tuleb see kirja panna, et hiljem ei oleks vaidlusi, mis seisukorras elamispind ja asjad üle anti).

Uuri koha peal omanikult või maaklerilt kõik järele (kuidas toimub vee- ja elektrinäidu edastamine, kuidas kasutada kodumasinad, kaminat või ahju, kelle nimel sõlmitaks internetileping jms).

Kui oled astunud üürisuhtesse, siis pea meeles, et oluline on mitmete asjade kooskõlastamine üürileandjaga (reeglina ei ole lubatud ise korteris muudatusi teha, omaniku mööblit välja viia, piltide jaoks seina auke teha jms). Kõik kokkulepped on soovitatav fikseerida kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-maili teel).

Omanike ootused üürnike osas aga on tavaliselt väga lihtsad – et korterit või maja ja seal olevaid asju hoitaks heaperemehelikult ning korras ja üürimaksed koos kommunaalkuludega oleksid tasutud õigeaegselt.

 

Autor: Margit Sild
Uus Maa Kadriorg
Kutseline maakler

Compare Listings